Visa alla nyheter

13 november 2025

Trycksår ska ses, inte synas!

Under november månad fokuserar vi lite extra på trycksår. Trycksår uppstår ibland på bara någon timme, speciellt hos äldre och sjuka. Djupa trycksår kan leda till immobilitet, infektioner och dödsfall. Läkningstiden är ofta lång vilket innebär både stort lidande för patienten men även höga kostnader för sjukvården.

Att arbeta förebyggande är avgörande för att minska antalet trycksår. Enkla åtgärder som att ge tryckavlastning, hålla huden torr, motverka undernäring och vätskebrist kan ge snabba förbättringar. Färre trycksår minskar inte bara lidandet, utan leder till kortare vårdtider och effektivare vård.

Varje år, den tredje torsdagen i november månad uppmärksammas trycksår världen över av EPUAP (European Pressure Ulcer Advisory Panel). I år infaller dagen den 20 november. Syftet är att uppmärksamma trycksårets problematik.

Det är genom våra trycksårsresurser här i Region Kronoberg som arbetar med att belysa trycksår och vikten av förebyggande åtgärder genom att ha aktiviteter, till exempel:

  • Tipspromenader med frågor om trycksår.
  • Utdelning av trycksårskort och fuktskadekort (GLOBIAD).
  • Dialogkort om trycksår och trycksårsprevention. Finns i trycksaksportalen.
  • Utbilda sina medarbetare i trycksår och trycksårsprevention.
  • Medarbetare uppmanas också att gå in och göra Kompetenskortet för trycksår och trycksårsprevention i kompetensportalen.

Region Kronobergs förebyggande arbete

Region Kronoberg har ett omfattande förebyggande arbete för att minska antalet patienter som drabbas av trycksår. Det finns trycksårsresurser på de flesta avdelningar, och en del av deras uppdrag är att utbilda personalen i hur man tidigt upptäcker och förebygger trycksår. De delar med sig av kunskap om förebyggande material och metoder.

Dessutom genomförs lokala mätningar av trycksår varannan månad. Denna statistik hjälper oss att kontinuerligt förbättra vården och identifiera patienter i riskzonen i ett tidigt skede.