Visa alla nyheter

26 maj 2025

Förändringar i Siths-kort hösten 2025

Från och med hösten 2025 införs förändringar i hur Siths eID-kort beställs och ges ut. Förändringen gäller främst hantering av reservkort där syftet är att möta nya nationella krav på säkerhet från DIGG – Myndigheten för digital förvaltning.

Vad förändras?

  • Alla Siths eID-kort ska ha tillitsnivå 3.
    Reservkort på tillitsnivå 2 (t.ex. som ges ut på distans) fasas nu ut och kommer inte längre fungera i system som Cosmic, Pascal eller Nationella läkemedelslistan.
  • Reservkort kommer inte längre kunna ges ut på distans – eftersom legitimering måste ske fysiskt.

Vad behöver du som medarbetare göra?

  • Har du redan ett giltigt ordinarie Siths-kort behöver du inte göra något. Det har redan rätt tillitsnivå.
  • Från september 2025 måste du som behöver ett reservkort aktivera det fysiskt på plats hos intern kundservice.
    Om du glömt ditt kort hemma kommer du i första hand uppmanas att hämta det glömda kortet.

Vad behöver chef och beställare tänka på?

  • Framöver är det viktigt att planera in tid för aktivering av reservkort tillsammans med medarbetaren. För att ge ut ett SITHS-reservkort med den högre tillitsnivån behöver medarbetaren fysiskt ta sig till ett av intern kundservice besökskontor (Växjö sjukhus, Ljungby sjukhus, Specialistpsykiatrin Sigfridsområdet).
  • Tipsa gärna medarbetare om att aktivera mobilt Siths på sin mobiltelefon – på så sätt har man alltid sitt kort tillgängligt.