18 december 2020
Positivt att servicekontor föreslås i Växjö och Tingsryd
Regeringens utredare Sven-Erik Österberg föreslår att ett antal nya servicekontor inrättas i landet. Däribland ett i Tingsryd och ett i Växjö. Detta välkomnas av Region Kronoberg som har drivit på för ökad statlig närvaro i länet.
Förslaget som nu ligger innebär två kontor i länet. Ett i Tingsryd och ett i Växjö.
Vi har länge fört en dialog med staten kring statlig närvaro i regionen och i våra kommuner. Vi ser positivt på utredarens förslag om en ökad lokal närvaro, säger Christel Gustafsson, regional utvecklingsdirektör.
Idag finns 117 servicekontor runtom i landet. Vid kontoren kan besökare göra ärenden till Försäkringskassan, Pensionsmyndigheten och Skatteverket samt vid vissa kontor även Arbetsförmedlingens tjänster. I utredningen föreslås att även CSN, Kronofogdemyndigheten, Trafikverket och Transportstyrelsen bör kunna ingå i kontorens verksamhet.
Vi välkomnar utredarens förslag och hoppas att processen framåt inte drar ut på tiden. Behovet finns redan nu. Statliga verk som arbetsförmedlingen, försäkringskassan och pensionsmyndigheten behöver finnas i hela landet, även i de små kommunerna, säger Mikael Johansson (M), regionstyrelsens ordförande.