23 december 2021
Lägesrapport: Smittspridningen ökar i Kronoberg
I förra veckan fortsatte antalet positiva fall att öka, från 171 fall vecka 49 till 217 vecka 50. Ökningen ser ut att fortsätta denna veckan.
Under förra veckan gjordes cirka 6 000 analyser och andelen positiva fall låg på ungefär samma nivå som vecka 49, cirka 3,5 procent. Även denna veckan ser det ut att bli en omfattande provtagning.
I dagsläget vårdas 6 personer på sjukhus varav 2 på IVA.
Se mer statistik i smittskyddsläkarens rapport, pdf, öppnas i nytt fönster
Viktigt att följa råd och rekommendationer
När vi nu går in i jul- och nyårshelgerna behöver alla hjälpas åt att följa Folkhälsomyndighetens råd och rekommendationer för att bromsa smittspridningen.
Det allra viktigaste är fortfarande att stanna hemma vid symtom för att inte sprida smittan vidare och att testa dig. Det kan kännas tråkigt när man är ledig och vill träffa familjen men det är avgörande för hur den närmsta tiden blir. Tänk även på att hålla avstånd i offentliga miljöer och glöm inte bort handhygienen, säger Christan Blomkvist, smittskyddsläkare.
Skydda dig själv och andra – rekommendationer om covid-19.
Vaccination mot covid-19
87,6 procent av den vuxna befolkningen i länet har nu fått minst en dos vaccin. 84,6 procent har fått två doser och 33, 2 procent har fått tre doser.
Arbetet med att vaccinera medicinska riskgrupper och personer över 50 år med dos tre fortsätter. Från 1 januari kommer också alla över 18 år i Kronoberg att kunna boka tid för en påfyllnadsdos. För att få sin påfyllnadsdos måste det ha gått minst 6 månader eller mer sedan dos 2. Det kommer från den 3 januari finnas fler platser att vaccinera sig på i länet. Hela listan finns på 1177.se.
Större intresse för vaccin mot influensa
Vaccination mot årets influensa fortsätter och sedan några veckor tillbaka är det öppet för alla att boka tid. Intresset för att vaccinera sig har hittills varit större än förra året. Folkhälsomyndighetens första rapport denna säsongen gällande vaccinationstäckningen i åldersgruppen 65+ har 66 procent tagit årets influensavaccin i Kronoberg, motsvarande siffra förra året var 61 procent.
Under pågående pandemi är det extra viktigt att personer i riskgrupp vaccinerar sig för att undvika svår sjukdom på grund av influensainfektion, säger Christian Blomkvist, smittskyddsläkare.