
12 oktober 2022
Fokus på demokrati och utveckling av lokalsamhällen i nytänkande utbildning
Region Kronoberg, Linnéuniversitetet och Leader Linné bjuder in till en utbildning i medskapande ledarskap enligt det internationella konceptet ”Art of hosting”.
Konceptet används över hela världen för att möta komplexa frågeställningar, situationer och utmaningar tillsammans. De metoder och verktyg som lärs ut är valda för att stötta i att skapa motivation, ägarskap och engagemang när grupper samarbetar.
Träningen är till för en bred målgrupp. Till exempel personer som är engagerad i ett byalag, förening, stadsdel, kommun, region, akademi, eller företagare. Det går också att delta som privatperson. Det är första gången utbildningen anordnas i Kronoberg, men deltagare från hela Sverige välkomnas.
För att skapa en hållbar utveckling behöver vi varandra. Metoderna som lärs ut under utbildningen ger deltagarna verktyg för att leda samtal och skapa en trygg samtalsplattform. Metoderna har fokus på allas delaktighet och att ta vara på olika perspektiv, säger Elsa Anderman, verksamhetsutvecklare på Region Kronoberg.
En som har haft nytta av utbildningen är Maria Richter Simsek. Hon är aktiv i bygdegårdsföreningen i Bergs socken och har tidigare gått utbildningen.
Träningen har gett mig många praktiska samtalsverktyg som jag har använt när vi pratat om idéer, projekt och framtiden i byn. Den har också gett värdefulla insikter och inspiration till hur man kan leda och bjuda in till engagemang och delaktighet i exempelvis en förening eller arbetsgrupp. Att kunna tänka och skapa tillsammans med andra är en viktig förmåga för att lösa framtidens utmaningar i lokalsamhället, orten eller byn, säger hon.
Stöttning med finansiering
Leader Linné är med och finansierar hela eller delar av deltagandet för personer som är ideellt verksamma inom Leader Linné Smålands område: Alvesta, Ljungby, Markaryd, Sävsjö, Vetlanda, Värnamo, Växjö och Älmhults kommuner.
Läs mer och anmäl dig till Art of Hosting Kronoberg, öppnas i nytt fönster