
19 juni 2024
Rättspsykiatriska regionkliniken i Växjö expanderar
En balans mellan vård, säkerhet och arbetsmiljö är målet med den nya vårdbyggnaden på Rättspsykiatriska regionkliniken i Växjö. Den 18 juni togs det första spadtaget för vårdbyggnaden K8 på Sigfridsområdet.
Den 18 juni markerar en milstolpe för framtidens vård inom rättspsykiatri. Med det första spadtaget för den nya vårdbyggnaden K8 inleds ett projekt som syftar till att skapa bättre kontinuitet i vården för patienter som kan ha hela sin vårdprocess i byggnaden. Det är entreprenören Dynacon Construction AB som uppför byggnaden som väntas stå färdig under våren 2026.
Vi ser fram emot att få leverera fina lokaler för framtida vård, säger Henrik Ekelöf, arbetschef på Dynacon Construction AB.
Ceremonin för det första spadtaget samlade representanter från regionfullmäktige, regionfastigheter, Dynacon Construction AB samt medarbetare från Rättspsykiatriska regionkliniken och regionen. Henrietta Serrate Modig (S), regionstyrelsens ordförande, inledde ceremonin med att hälsa alla välkomna.
Det är så roligt att byggnationen efter flera års planering nu kommer igång. Många kloka och erfarna personer har bidragit på olika sätt i planeringsarbetet, säger hon.
Tina Fogelklou, rättspsykiatrichef/verksamhetsområdeschef, berättade om K8, som är namnet på den nya vårdbyggnaden.
Med hjälp av byggnaden kommer vi kunna erbjuda bästa möjliga vård för våra patienter. Byggnaden kommer att inrymma moderna och verksamhetsanpassade lokaler för en god och säker vård. En känsla av omtanke och rehabilitering, lugn och harmoni är en förutsättning för en trivsam vård och arbetsmiljö.
Efter det festliga spadtaget bjöds representanter och medarbetare från kliniken och regionen på alkoholfritt bubbel och tårta.