
15 december 2016
Stort intresse för kultur i Kronoberg
För att skapa en aktuell bild av kronobergarnas kulturvanor har en kulturvaneundersökning genomförts. Det är första gången som kartläggningen görs i länet och den visar positiva resultat.
Undersökningen visar bland annat att kronobergarna är mer kulturellt aktiva än riksgenomsnittet. Kronobergarna både skapar mer själva, till exempel spelar instrument, skriver och målar, och går på mer konserter, bio och konstutställning än vad Sveriges befolkning gör i genomsnitt.
Det finns variationer i hur olika grupper konsumerar eller deltar i kulturaktiviteter. Kvinnor är generellt mer kulturellt aktiva än män. Invånarnas utbildningsnivå och ålder visar även att kulturintresset varierar. Generellt sett tenderar högre utbildning ge högre kulturell aktivitet samt att yngre personer är mer kulturellt aktiva än äldre.
Kronobergarnas stora kulturintresse gör att det finns goda förutsättningar för fortsatt utveckling av kulturen i länet, särskilt då vi under nästa år tar fram en ny kulturplan som ska visa riktningen de närmsta tre åren, säger Ragnar Lindberg (S), ordförande i Region Kronobergs kulturnämnd.
Kulturvaneundersökningen kommer att användas som ett av flera kunskapsunderlag i samband med revideringen av styrdokumentet Regional kulturplan för Kronobergs län som görs under 2017.
Kulturvaneundersökningen har gjorts i samarbete med Region Skåne, Region Blekinge och Region Jönköpings län.