11 december 2017

Nya EU-medel till Kronoberg

ALMI Företagspartner Kronoberg AB får drygt 11 miljoner kronor av EU och Region Kronoberg för att stärka tillväxten och konkurrenskraften för företag i Kronoberg.

Den andra beslutsomgången för 2017 inom Regionalfonden för Småland och Öarna hölls i Jönköping den 4-5 december. Då blev det klart att åtta projekt beviljades projektmedel i Strukturfondspartnerskapets prioritering.

Ett av projekten som beviljades medel var Växarena 2.0 med ALMI Kronoberg som projektledare. Växarena 2.0 fokuserar på en kraftfull satsning på affärsutveckling av små och medelstora företag med tillväxtpotential för att accelerera deras tillväxt och konkurrenskraft på den regionala, nationella och internationella marknaden. 

Insatserna bygger på ett tillväxtprogram vilket riktar sig till företag som både vill växa och som har tillväxtpotential. Av stor betydelse är den uppsökande men resurskrävande verksamheten för att identifiera rätt företag att bjuda in för medverkan och de inledande tillväxtsamtalen. De deltagande företagen kommer att ingå i ett tillväxtprogram som består av tillväxtanalys, deltagande i strategigrupp, individuell coachning och erfarenhetsträffar. Målsättningen är en ökning av omsättning och antal anställda till 50 % hos medverkande företag 5 år efter insatsen.

Växarena 2.0 kommer att samverka med näringslivsnätverk och organisationer samt med kommunernas näringslivskontor.

Region Kronobergs regionala utvecklingsnämnd och länets kommuner finansierar projektet med 5,6 miljoner kr, Europeiska regionalfonden finansierar projektet med 5,6 miljoner kr.

Övriga projekt som beviljades medel

  • F-Lighter, Swerea Swecast AB
  • Innovation Runway, Science Park Jönköping AB
  • Växande besöksnäring, Regionförbundet I Kalmar län
  • INKOMST 4.0, ALMI Företagspartner Jönköping AB
  • Digital samhällsbyggnad, Gotlands kommun
  • Regional Digital Transformation, Linnéuniversitetet
  • Kulturarvsinkubator, Riksantikvarieämbetet

EU-programmet Småland och Öarna

Kontakt

Relaterade nyheter