Visa alla nyheter

25 februari 2025

Ansträngt vårdplatsläge i sjukhusvården, verksamheten vidtar åtgärder

Säsongsinfluensa och olika typer av infektioner ökar behovet av vårdplatser på sjukhusen i Kronoberg. För att lösa situationen jobbar verksamheten hårt för att öka antalet vårdplatser. Under eftermiddagen gick sjukhusvården upp i stabsläge och krisledningen aktiverades.

Hittills ser vi ingen nedgång i antalet influensafall så det kan ta ytterligare någon vecka innan det vänder ner igen, säger Christian Blomkvist, smittskyddsläkare i Kronoberg.

Ökat antal vårdplatser

Under veckan har sjukhusvården ökat antalet vårdplatser med 24 i Växjö och sju i Ljungby.

Vi gör vad vi kan för att skapa fler vårdplatser och hitta fler enkelrum till personer som behöver isoleras. Personalen mobiliserar, hjälper till i andra verksamheter och chefer täcker upp pass för att klara dygnet-runt-vården, säger Susanne Magnusson, sjukhuschef.

Många av patienterna som läggs in har en grundsjukdom och har även fått en bakterie eller ett virus vilket innebär en längre vårdtid.

Beslutade åtgärder

Sjukhusledningen har beslutat att:

  • Verksamheten drar ner på planerad kirurgi som kan vänta och opererar bara det som är prio 1: canceroperationer, akut och det som inte kan flyttas.
  • Ge större möjligheter att förstärka bemanningen, exempelvis omfördela resurser, arbetsväxla, ta in hyrpersonal med mera.
  • Möten, viss administration och utbildningar skjuts fram.

Så påverkar det dig som söker vård hos oss

Om du har ett planerat besök på något av våra sjukhus så kan du utgå ifrån att det blir av. Vi kontaktar dig om besöket behöver ställas in.

Sök vård som vanligt via din vårdcentral, genom att ringa 1177 eller digitalt via 1177 direkt.

Ring 112 om det är fara för livet.

Om stabsläge

Stabsläge är det lägsta beredskapsläget inom sjukvården och innebär att nyckelbefattningar inom den särskilda krisledningen följer utvecklingen, samlar in information och är beredda att vidta nödvändiga åtgärder.

Relaterade nyheter