Visa alla nyheter
Åskådare sitter och lyssnar på en föreläsare i en sal.
Bild från Forum jämställdhet 2024. Foto: Jeanette Dahlström/Forum jämställdhet

4 september 2024

Växjö och Region Kronoberg blir värdar för Forum Jämställdhet 2026

Växjö kommun och Region Kronoberg har blivit utvalda att vara värdar för Forum Jämställdhet 2026, som kommer att äga rum den 3-4 februari i Växjö Konserthus. Konferensen, som är Sveriges största jämställdhetskonferens, ger en unik plattform för att belysa jämställdhetsfrågor och främja kunskapsutbyte mellan experter, chefer, medarbetare och förtroendevalda från hela landet.

Det är en stor ära för oss att få vara värdar för denna viktiga konferens. Vi har arbetat intensivt med att integrera jämställdhetsperspektivet i Region Kronoberg och ser fram emot att dela våra erfarenheter och lära av andra, säger Henrietta Modig Serrate (S), regionstyrelsens ordförande.

Både Region Kronoberg och Växjö kommun har under de senaste åren varit engagerade i SKR:s Modellkoncept, ett utvecklingsarbete för jämställda välfärdstjänster. Det var detta arbete som ledde till att de gemensamt ansökte om värdskapet för Forum Jämställdhet.

Utbyte av erfarenheter

Regiondirektör Andreas Liljenrud framhåller konferensens betydelse som en plattform för utveckling och erfarenhetsutbyte.

Konferensen ger oss möjlighet att kraftsamla och byta erfarenheter, inte bara inom regionen utan också med andra aktörer i Sverige. Vi hoppas kunna belysa både våra styrkor och de utmaningar vi står inför när det gäller jämställdhetsfrågor, säger Andreas Liljenrud.

Under konferensen kommer ett öppet program att arrangeras parallellt med huvudprogrammet, där jämställdhetsfrågor från vår egen region kommer belysas och diskuteras. Första kvällen arrangeras också en middag där det svenska jämställdhetspriset delas ut.

Verktyg för fortsatt arbete

Forum Jämställdhet arrangeras årligen av Sveriges Kvinnolobby, en partipolitiskt obunden paraplyorganisation för kvinnorörelsen, och lockar omkring 1000 deltagare från hela Sverige.

Genom konferensen hoppas vi kunna visa upp vårt arbete med jämställdhetsfrågor och samtidigt få nya insikter och verktyg för att stärka vårt fortsatta arbete, avslutar Henrietta Modig Serrate.

Relaterade nyheter