30 april 2024

Stoppa smittspridning i vården

Under maj månad uppmärksammar vi särskilt basala hygienrutiner och klädregler, grunden för en god hygienisk standard i vården.

Vårdrelaterade infektioner är den vanligaste vårdskadan i Sverige. Var tionde patient på landets akutsjukhus drabbas av en vårdrelaterad infektion. Vårdrelaterade infektioner leder till förlängda vårdtider och ökad belastning för patienter och personal.

Basala hygienrutiner och klädregler (BHK) är både en förutsättning för en säker vård och omsorg och en grund för en säker arbetsmiljö. Genom god handhygien förebygger vi smittspridning och vårdrelaterade infektioner. Samtidigt bromsar vi antibiotikaresistens.

Under maj månad genomförs ett antal aktiviteter för att lyfta frågan.

BHK-resurser stöttar och sprider kunskap

BHK-resurser hjälper till att sprida kunskap genom olika aktiviteter på enheterna. De visar bland annat en ny, interaktiv, digital utbildning om BHK i Kompetensportalen 

Bild från utbildningen i Kompetensportalen

Diskutera BHK med hjälp av dialogkort

Med hjälp av dialogkort kan ni diskutera BHK i arbetsgruppen. På korten finns frågor om till exempel klädregler, smittspridning, rengöring och skyddsutrustning. Dialogkort kan beställas via Trycksaksportalen, under patientsäkerhet.

Trycksaker och profilprodukter (intern länk)

Ett exempel på ett dialogkort.

BHK-träff för avdelningschefer

Under maj månad bjuds avdelningscheferna in till BHK-träff för att få möjlighet att utbyta erfarenheter.

Reviderad åtgärdsplan mot vårdrelaterade infektioner

Region Kronobergs åtgärdsplan mot VRI är ett verktyg för att minska risken för vårdrelaterade infektioner och smittspridning i verksamheten.

Åtgärdsplanen omarbetades under 2023 med utgångspunkt i Vägledning för vårdhygieniskt arbete (NAG Vårdhygien, SKR kunskapsstyrning) och utgör en viktig del av verksamhetens samlade patientsäkerhetsarbete.

Åtgärdsplan mot vårdrelaterade infektioner

Operationsenheten CLV vinner hygienpriset 2024

Läs om operationsenhetens kvalitetsarbete här: Grattis operationsenheten CLV till Hygienpriset 2024 (intern länk)

Utbildningsmaterial vårdhygien

Varför är rena händer så viktigt? (länk till FHM)

Läs mer om vårdrelaterade infektioner

Vårdrelaterade infektioner 

Relaterade nyheter