Patient- och besöksparkeringar Centrallasarettet Växjö

Patienter och besökare hänvisas till parkeringshuset på Trädgårdsgatan vid Centrallasarettet Växjö. Det ”gamla” parkeringshuset på sjukhusområdet med infart från Södra järnvägsgatan är stängt tillsvidare.

Parkeringshuset på Trädgårdsgatan ligger längre från huvudentrén (se karta nedan). Det kommer finnas skyltar på plats så besökare hittar rätt men vi uppmanar till att vara ute i god tid inför sitt besök.

I parkeringshuset kan du betala med parkerings-app eller i parkeringsautomaten som finns i sjukhusets huvudentré.

karta-parkeringar-clv Besökare2.jpg

Karta över Centrallasarettet Växjö med p-hus på Trädgårdsgatan markerat. Klicka på bilden för att förstora den.

Parkering utanför huvudentrén

Utanför huvudentrén ersätts 30-minuterparkeringarna med av- och påsläppszoner. Handikapparkeringarna finns kvar.

Parkeringshuset på Södra Järnvägsgatan

Vi måste stänga parkeringshuset på Södra Järnvägsgatan då svagheter i konstruktionen upptäckts som behöver utredas. Som en säkerhetsåtgärd stänger vi huset för att kunna göra en ordentlig undersökning och planering.

Senast uppdaterad: 7 februari 2025