Kontaktpersoner för vård av personer från andra länder

Bodil Edvardsson
Asylsamordnare
tel 0709 673245, 0470 58 66 91 bodil.edvardsson@kronoberg.se
Anna Tschannen
Vårdstöd administration
tel 0470-586653
anna.tschannen@kronoberg.se
Josefin Jönsson
Akutkliniken
josefin.jonsson@kronoberg.se

Charlotta Sjölin

Akutkliniken

charlotta.sjolin@kronoberg.se

Amir Beglerbegovic

BUP

amir.beglerbegovic@kronoberg.se

Annelie Friman

Vårdstöd

annelie.friman@kronoberg.se 

Gustav Johansson

Kundvalsenheten

gustav.johansson@kronoberg.se

Yvonne Hellsten

Primärvård- och rehab

yvonne.hellsten@kronoberg.se 

Åsa Lange

Kommunikatör

asa.lange@kronoberg.se

Cassandra Klettner
Rättspsykiatriska regionkliniken

cassandra.klettner@kronoberg.se
Ann-Kristin Nordqvist
Vårdstöd
tel 0470 587011
ann-kristin.nordqvist@kronoberg.se
Anneli Pantzar
Kirurgkliniken
anneli.pantzar@kronoberg.se
Carina Petersson
Vårdstöd
carina.m.petersson@kronoberg.se
Emma Tunér-Nyström
Kvinnokliniken, öppenvård
emma.tuner@kronoberg.se
Inger Svensson
Folktandvården
inger.b.svensson@kronoberg.se
Louise Laforest
Medicin- och akutcentrum
louise.laforest@kronoberg.se

Senast uppdaterad: 16 mars 2022